Camera de Comerț, Industrie, Navigație și Agricultură Constanța si UAT Tuzla partener de proiect  au implementat cu succes proiectul “Dezvoltarea locală a UAT Tuzla prin promovarea resurselor locale” cod SMIS 151338, proiect finanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020.

Proiectul implementat în perioada iulie 2022-septembrie 2023 a contribuit la îmbunătățirea capacităţii CCINA Constanţa şi a partenerilor sociali de a se implica în promovarea şi implementarea unor activităţi pentru dezvoltarea locală a UAT Tuzla prin valorificarea oportunităţilor existente la nivel local în domeniul turismului, agriculturii şi a interculturalităţii.

Un rezultat important al proiectului este platforma electronică interactivă pentru cetățeni E-Dezvoltare, focalizată pe trei direcții Turism, Agricultură și Interculturitate, care a fost gândită ca un mecanism pentru susținerea și promovarea dezvoltării la nivel local și de interacțiune cu UAT Tuzla.

Platforma electronică facilitează accesul cetățenilor și promovează activitățile derulate de producătorii locali, promovează activitățile de cazare oferite de cetățenii comunei Tuzla care doresc să închirieze spații pentru cazare turiștilor și, totodată, promovează activitățile culturale și interculturale organizate în comuna Tuzla.